W przeciwieństwie do trendu związanego z branżą konopną – kwestia kart charakterystyki produktu, to temat zupełnie nowy. W tym aspekcie trzeba mieć na uwadze, że jest to jeden z elementów, który niejednokrotnie okazuje się bardzo przydatny, jeśli prowadzimy biznes związany z CBD. Co to karta charakterystyki produktu? Kiedy faktycznie warto ją mieć? Co powinna zawierać karta charakterystyki np. substancji chemicznej? Dowiedz się więcej właśnie w tym artykule!
W najprostszym tłumaczeniu jest to zbiór informacji dotyczących substancji chemicznej i mieszaniny. Powstaje ona na podstawie przepisów rozporządzenia unijnego, jednak nie jest ono bezpośrednio związane wyłącznie z produktami w ścisłym i bezpośrednim tego słowa znaczeniu. Ponadto pozwala na tzw. istotne zidentyfikowanie zastosowania substancji. W karcie charakterystyki produktu powinny znaleźć się informacje związane z bezpiecznym magazynowaniem substancji, a także postępowaniu z nią. Pewnie zastanawiacie się więc dlaczego miałaby ona zastosowanie w przypadku produktu zawierającego CBD? Organy po prostu wymagają tego dokumentu.
Wedle przepisów samego rozporządzenia karty charakterystyki pozwala zapoznać się w tym wypadku z suszem konopnym, jego przetwory lub produktem powstającym z konopi. Dla Ciebie jako przedsiębiorcy jest to o tyle istotne, że w przypadku np. zatrzymania towarów organ ma dostęp do podstawowych informacji na temat substancji, z którą ma do czynienia, a w tym wypadku po prostu elementu Twojej oferty. W przypadku wielu firm stworzenie karty charakterystyki substancji chemicznych okazało się po prostu przydatne.
W przypadku przepisów samego rozporządzenia w tym aspekcie zakres może wydać się dość rozbudowany. Karty charakterystyki powinny jednak zawierać przede wszystkim informacje dotyczące:
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Prawo konopne (opis po kliknięciu)
Oprócz tego karty charakterystyki substancji chemicznej powinny pozwalać dowiedzieć się więcej o wpływie produktu na środowisko. W dokumencie nie może również zabraknąć odpowiedniego zapisu opisującego czy może on być spożywany bądź nie. Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej, chemicznej lub produktowej może także informować np. o przeznaczeniu suszu konopnego.
Jeśli jesteś zainteresowany sporządzeniem takiego dokumentu – skontaktuj się ze mną! Procedura na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowana. Po wstępnej analizie Twojej działalności, zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. W praktyce karta charakterystyki jest dość rozbudowana, dlatego pomogę Ci ją opracować w taki sposób, aby w razie kontroli okazała się jak najbardziej skuteczna. Tutaj tak jak w przypadku olejków CBD, kropli i przeznaczenia ich sprzedaży – warto do tematu podejść w odpowiedni sposób. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Klaudia Zadworna