W przypadku sprowadzania produktów spoza Unii Europejskiej może zdarzyć się, że nasze towary zostają zatrzymane. Wynika to z tego, że podlegają one kontroli celnej i właśnie w tym momencie urzędnicy rejestrują, że spoza UE został importowany np. w naszym przypadku susz CBD. Nie oznacza to, że zakup konopi poza handlem wewnątrzwspólnotowym jest nieopłacalny. Wręcz przeciwnie! Wszystko zależy tak naprawdę od kontaktów biznesowych. Co zrobić jeśli Twój susz konopny został zatrzymany? Jakie czynności podjąć przy zatrzymaniu towarów? Dowiedz się właśnie tutaj!
Wielu klientów zgłasza się z takim zapytaniem. Nie ma w tym wypadku jednolitego wzorca, gdyż każdy przypadek jest po prostu nieco inny. Podstawą jest jednak jak najbardziej błyskawiczna reakcja. Jeśli kontrola celno-skarbowa zatrzymała Twoje towary, to niezwłocznie powinieneś podjąć odpowiednie kroki prawne. Pamiętaj, że jeśli będziesz czekał bezczynnie, to może okazać się, że nie otrzymasz tak szybko swoich produktów z powrotem. W momencie, w którym zaskarżysz czynności wykonane przez urzędników, to do sprawy wkracza sąd. Dzięki temu rozpatrzenie sprawy otrzymasz zdecydowanie szybciej.
Warto w tym aspekcie wcześniej wykonać odpowiednie badania laboratoryjne suszu CBD, który do nas trafi. Towar po zatrzymaniu jest jak najbardziej sprawdzany przez organy, dlatego dobrze jest sprawdzić wcześniej wszystko u producenta, jak i zaraz po dostarczeniu suszu. Takie badanie musi być w pełni udokumentowane, czyli jeśli pobierasz próbkę do testów – nagraj ten fakt na video.
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Prawo konopne (opis po kliknięciu)
Konieczne jest jest umieszczenie na filmie rozcięcie kartonu, wyciągnięcie suszu, a następnie przekazanie kurierowi, który dostarczy ją do laboratorium. Dzięki temu o wiele prościej będzie wybronić fakt, że na badaniach laboratoryjnych widnieje analiza naszego towaru. Aktualnie jest to najlepsza forma zabezpieczenia, którą zawsze doradzam wykonać.
W zasadzie jest to kolejny sposób na zabezpieczenie przedsiębiorcy na wypadek przekroczenia dopuszczalnego limitu THC w suszu konopnym. W Polsce jest to 0,2% jednak granica ta nie jest taka sama we wszystkich krajach UE czy spoza Unii Europejskiej. Wykonanie badań minimalizuje ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej przez przedsiębiorcę, podobnie jak spełnienie kwestii związanych z akcyzą na CBD. Tutaj jednak warto mieć jeszcze sporządzoną umowę z podmiotem, który eksportuje susz konopny. W treści powinny znaleźć się zapisy dyscyplinujące kontrahenta w kontekście ilości THC w towarze.
Sprawy związane z zatrzymaniem towarów przez organy celno-skarbowe to bardzo częsty problem wśród przedsiębiorców z branży konopnej. Pamiętaj, że liczy się czas reakcji! Prowadzisz sklep konopny i masz problem z organami? Skontaktuj się ze mną i skonsultuj swoją sprawę! Zareagujemy niezwłocznie i wspólnie opracujemy strategię działania! Zaskarżymy czynności i odzyskamy zatrzymany susz konopny tak szybko, jak tylko się da.
Autor: Klaudia Zadworna